3 września 2016 Udostępnij

Jakie właściwości kryje w sobie olej konopny?

Większości z nas konopie kojarzą się z narkotykami. Ale nasz artykuł jest poświęcony olejowi otrzymywanemu z konopi siewnych – Cannabic sativa L. Odmiana ta nie ma nic wspólnego z nielegalnymi używkami. Konopie te, a więc także uzyskany z nich olej ma wiele cennych właściwości, które sprawiają, że jest on wykorzystywany do celów leczniczych oraz jako kosmetyk.

Kiedy zaczęła się historia konopi siewnych?

Konopie siewne pochodzą z Azji Środkowej. Już w zamierzchłej przeszłości w tym regionie świata wykorzystywano je do produkcji żagli, lin, płótna malarskiego i papieru. Olej był wykorzystywany także w medycynie ludowej. Sięgano po niego, aby łagodzić zmiany skórne. Konopie indyjskie, które zawierają duże ilości substancji narkotycznych przyczyniły się do niemal całkowitego zaprzestania wykorzystywania oleju konopnego. W ciągu ostatnich kilku lat wykorzystywano go jedynie w przemyśle chemicznym. Był jednym ze surowców wchodzących w skład lakierów, farb, mydeł i pokostu.

Olej konopny skład 

Praktycznie siedemdziesiąt pięć procent oleju to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Najwięcej olej konopny zawiera kwasu alfa-linolenowego oraz linolowego. Wśród innych olei pozyskiwanych z roślin wyróżnia się idealnymi proporcjami omega-6 do omega-3. Stosunek tych kwasów w przypadku oleju konopnego wynosi 3:1. Zapewnia więc naszemu organizmowi idealną ilość lipidów, które warunkują prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Dodatkowo w oleju konopnym stwierdzona została obecność kwasu gamma-linolenowego, palmitynowego, eikozanowego i arachidonowego. W jego składzie znajdują się także aminokwasy, proteiny, karoten, fosfolipidy, fitesterole i przeciwutleniacze.

Gdyby ta lista wydała nam się za krótko to do składników, które zawiera olej konopny trzeba dodatkowo dopisać witaminy (A, D, E, K) oraz składniki mineralne: wapń, magnez, żelazo, potas, siarkę. Zawiera ona także mnóstwo substancji, które wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antyseptyczne, fotoprotekcyjne i regenerujące. Dieta z wykorzystaniem oleju konopnego Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne dla wielu procesów zachodzących w naszym organizmie. Organizm nie potrafi ich jednak wytworzyć sam, dlatego musimy ich dostarczać z pożywieniem. Warto więc włączyć olej do swojej diety. Szczególnie powinien on znaleźć się w diecie osób, które cierpią na awitaminozę, wyniszczonym i osłabionym przez chorobę.

Olej konopny w kosmetyce

Oleju konopny ma także bardzo szerokie zastosowanie jako naturalny kosmetyk. Sprawdza się, jako olej nawilżający. Wchłania się niezwykle szybko, po użyciu na skórze nie pozostaje tłusty film. Jest częstym dodatkiem do preparatów kosmetycznych, ale można go stosować także nanosząc bezpośrednio na skórę. Osoby, które same przygotowują kosmetyki mogą dodawać go do odżywek do włosów, szamponów, balsamów do ciała i ust. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że ekstrakt otrzymywany z konopi siewnych ma właściwości owadobójcze. Stąd jego obecność w repelentach. Możliwości wykorzystania oleju konopnego do produkcji kosmetyków są bardzo szerokie. Mydła, kremy do twarzy i przeciwsłoneczne – to tylko kilka przykładów kosmetyków, które mogą w swoim składzie zawierać olej konopny.

Olej wyróżnia niska temperatura krzepnięcia, stąd zaleca się go do produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry w okresie zimowym. Kosmetyki, które zawierają w swoim składzie olej konopny nadają się do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Reguluje wydzielanie sebum, dlatego mogą go używać osoby z cerą tłustą i skłonną do trądziku. Ze względu na doskonałe właściwości nawilżające może być stosowany do pielęgnacji cery suchej. Ale po kosmetyki z olejem z konopi mogą sięgnąć także osoby z cerą dojrzałą, wrażliwą lub zniszczoną.

Dzięki zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych kosmetyki z olejem zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry, uodparniają ją na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, zmniejszają utratę wody przez naskórek i uelastyczniają go.

Marzena

Redakcja plusliga-kobiet.pl