31 sierpnia 2016 Udostępnij

Jak wybrać olej do olejowania włosów?

Jednym ze skuteczniejszych, a zarazem bardzo modnych sposobów na regenerację włosów jest ich olejowanie. Olejować można włosy zawsze, ale nie każdy produkt się do tego nadaje.

Pojawia się więc pytanie jak dobrać odpowiedni olejek do danego typu włosów. Jak się okazuje, nie jest to zadanie proste. Poniżej przedstawiamy najlepsze oleje do włosów, co pozwoli każdemu znaleźć ten najbardziej odpowiedni. Podpowiadamy również, po jakie olejki warto sięgnąć, aby nie pogorszyć kondycji włosów. Oleje stanowią dla włosów naturalną odżywkę. Nie znajdują się w nich substancje konserwujące bądź zmieniające właściwości chemiczne włosa. W efekcie potrafią naprawdę działać cuda.

Są niezastąpione, kiedy naszym celem jest przywrócenie włosom blasku. Sprawdzają się w przypadku włosów zniszczonych, które wymagają regeneracji. Nawilżają włosy suche i skutecznie wzmacniają włosy słabe. Ich stosowanie jest najbardziej polecane tym kobietom, których włosy są suche, połamane, brakuje im odżywienia. Tak naprawdę jednak po oleje sięgnąć może każdy. Wystarczy jedynie dobrać odpowiedni rodzaj olejku oraz przestrzegać zalecanej dawki kosmetyku. Osoby, których włosy przetłuszczają się może olejować jedynie same końcówki włosów. W efekcie uda się nieco zmniejszyć działanie szamponów, które nie tylko silnie oczyszczają, ale również wysuszają włosy.

 

Olejowanie włosów - podział produktów 

Olejki można podzielić, biorąc pod uwagę ich budowę. Zawarte są w nich kwasy o małych, średnich oraz dużych cząsteczkach. Dzięki temu mogą one skutecznie wnikać w strukturę włosa.

Obecnie oleje dzieli się na:

-nasycone – zalicza się do nich między innymi olej palmowy oraz masło kakaowe;

-wielonienasycone – to między innymi olej z orzechów włoskich, olej słonecznikowy oraz olej sojowy;

-jednonienasycone – to grupa, która obejmuje między innymi olej migdałowy, rzepakowy oraz oliwę z oliwek.

Każdy rodzaj oleju jest odpowiedniego dla innego typu włosów. Włosy o wyskoporowatej strukturze najlepiej wchłaniają oleje mające duże cząsteczki. Do włosów niskoporowatych najlepiej wcierać oleje o małych cząsteczkach.

Najchętniej używane olejki:

Olejek migdałowy – charakteryzuje się słodko – gorzkim zapachem oraz oleistą konsystencją. Jego stosowanie jest wskazane w przypadku włosów suchych oraz wymagających regeneracji. Nie poleca się tego olejku przy włosach cienkich oraz przetłuszczających się. Można bowiem uzyskać bardzo brzydki efekt zlepionych włosów.

Olejek arganowy – sprawdza się wówczas, gdy stylizujemy oraz układamy włosy, wykorzystując do tego gorące powietrze. Po ten rodzaj oleju mogą sięgać wszyscy idealnie sprawdza się niezależnie od typu włosów.

Olej makadamia – idealny po farbowaniu. Doskonale chroni kolor, a jednocześnie przywraca włosom blask. Wspomaga również porost włosów. Wystarczy nałożyć go przed suszeniem włosów, aby szybciej wyschły.

Dobry olej do olejowania włosów.

Olejek tylko wtedy spełni swoje zadanie i pomoże naszym włosom, jeśli zostanie odpowiednio dobrany. Trzeba pamiętać, że do każdego rodzaju włosów powinien być stosowany inny rodzaj oleju. Nie ma na to wpływu kolor włosów. Najlepszym sposobem na właściwe wybranie olejku jest określenie porowatości włosów.

Oleje jednonienasycone - włosy bardzo wysokoporowate

olej z wiesiołka, olej z pszenicy, olej z orzechów włoskich, olej komosy, olej z pestek winogron/dyni/arbuza/wiśni/moreli/brzoskwini, olej z nasion truskawki/porzeczki/jabłka/jeżyny, z czarnuszki, olej z amarantusa, olejek rycynowy, olej sojowy, olej kukurydziany, olej lniany, olej słonecznikowy, olej makowy, olej konopny, olej z awokado, olej z orzechów laskowych, olejek ze słodkich migdałów, olej arachidowy.

Oleje jednonienasycone - włosy wysokoporowate

olejek awokado, olejek rycynowy, olej z ryżu, olej z orzechów laskowych, olej z pestek śliwki, olej z orzechów makadamia, olejek ze słodkich migdałów, olej z nasion papai, olej z orzechów brazylijskich, olej z pestek brzoskwini, olej z pestek moreli. Włosy o normalnej porowatości lubią mieszanki: oleju arganowego, oleju jojoba, oleju z orzechów makadamia, olejeku abisyńskiego, oleju rzepakowego, olejku ze słodkich migdałów, oleju z orzechów laskowych, oleju z orzechów brazylijskich, oleju ryżowego, olejku rycynowego, oleju sezamowego, oliwy z oliwek, oleju moringa, oleju z nasion meadowfoam, oleju z miodli indyjskiej (Neem), oleju z nasion papai, oleju z kiełków pszenicy.

Oleje wielonienasycone - włosy średnioporowate

olejek rycynowy, olej słonecznikowy, olej jojoba, olej lniany, olej z kiełków pszenicy, olej lniany, olej z pestek dyni i inne bogate w kwasy omega-3 i omega-6.

Oleje nasycone i wielonienasycone - włosy niskoporowate

olej kokosowy, olej palmowy, olejek rycynowy, olej słonecznikowy, olej babassu, olej lniany, masło kakaowe, masło shea

Aleksander

Redakcja plusliga-kobiet.pl