3 września 2016 Udostępnij

„Łzy feniksa” - czy olej z konopi indyjskich rzeczywiście leczy z raka?

Olej z konopi nazywany jest olejem RSO lub „łzami feniksa”. Są osoby, które uważają go za ratujący życie lek. Zdaniem tych osób, olej z marihuany to skuteczne lekarstwo na groźnego raka mózgu, glejaka. Osoby te przekonują, że zmniejsza on również liczbę ataków padaczki. Olej z konopi, jak też wykorzystywanie marihuany do celów leczniczych budzą w naszym społeczeństwie liczne kontrowersje.

Spróbujmy sami przekonać się, na jakiej zasadzie opiera się działanie oleju konopnego. Porównajmy różnice pomiędzy nim a leczniczą marihuaną przyjmowaną w postaci kropli lub tabletek.

Olej RSO, „łzy feniksa”, czyli po prostu olej z marihuany to substancja, którą otrzymuje się z kwiatów konopi indyjskich. Metodę uzyskiwania oleju z marihuany odkrył Rick Simpson. Stąd wzięła się nazwa oleju – RSO to skrót od angielskiego Rick Simpson Oil. W oleju zawarty jest środek o nazwie delta 9-tetrahydrocannabinol (THC). Substancja ta występuje w RSO w wyjątkowo silnym stężeniu; jest substancją o silnym działaniu psychoaktywnym, wchodzi w skład marihuany.

W oleju RSO substancji tej może się znajdować nawet 98%. Porównajmy to z samymi konopiami; maksymalna ilość THC wynosi w nich 20%. Ze względu na tak dużą zawartość THC olej z marihuany został uznany za najsilniejszy naturalny lek.

Właściwości lecznicze oleju z marihuany

Na podstawie badań stwierdzono, iż marihuana charakteryzuje się wieloma właściwościami leczniczymi. Wykazuje między innymi działanie przeciwbólowe – stąd jej wykorzystanie w leczeniu osób chorych na raka. Stwierdzono również, że u pacjentów poddanych chemioterapii zapobiega wystąpieniu wymiotów. Podawana osobom chorym na stwardnienie rozsiane zmniejszała sztywność i napięcie mięśni, a w przypadku osób chorych na AIDS przyczyniała się do poprawienia apetytu.

Można przypuszczać, że badania prowadzone przez naukowców zatrudnionych na New York University Langone Comprehensive Epilepsy Center nad właściwościami, które posiada płynny ekstrakt marihuany będą mocno obiecujące. Ich zdaniem, ekstrakt ten może być skutecznym lekiem na padaczkę lekooporną zarówno u dzieci, jak również u osób dorosłych. Naukowcy poddali eksperymentowi grupę dwustu trzynastu osób. W składzie grupy znalazły się osoby dorosłe i dzieci. Średnia wieku badanych wyniosła jedenaście lat. Wszystkie osoby, które zostały poddane eksperymentowi chorowały na padaczkę oporną na leczenie. Były to między innymi pacjenci chorzy na zespół Lennoxa-Gastauta i zespół Draveta.

W trakcie eksperymentu otrzymywali oni raz dziennie (w formie doustnej) zawierający CBD ekstrakt z konopi indyjskich. Wspomniana substancja nie wykazuje psychoaktywnego działania. Eksperyment trwał dwanaście tygodni. Po jego zakończeniu stwierdzono, że liczba ataków padaczki u stu trzydziestu siedmiu osób zmniejszyła się o ponad 50%. U osób (23 osoby) z zespołem Dravet częstotliwość napadów padaczkowych zmniejszyła się o 53%. W przypadku chorych na zespó Lennox-Gastauta atoniczne napady zmniejszyły się o 55%. 12 osób nie dotrwało do końca eksperymentów. Musieli zrezygnować z udziału w nim ze względu na efekty uboczne. U osób tych wystąpiła biegunka, odczuwali także senność.

Czym jest medyczna marihuana?

Jest ona środkiem farmakologicznym. Może mieć postać suszu, tabletek lub kropli. Niezależnie od formy do jej produkcji wykorzystywane są uprawiane w specjalnych hodowlach konopie indyjskie. Sposób hodowl sprawia, że w marihuanie medycznej praktycznie nie ma THC, czyli substancji o działaniu psychoaktywnym. Zawiera ona za to znacznie większą ilości substancji o charakterze leczniczym. Ze względu na niską zawartość THC pacjent, który zdecyduje się przyjmować marihuanę medyczną nie ma możliwości, aby wprowadzić się w stan narkotyczny.

Marihuanę medyczną podaje się zawsze pod kontrolą lekarza, a dawki są bardzo niewielkie. Nie były prowadzone badania nad właściwościami oleju z konopi. Nie wiadomo więc, czy on także jest skuteczny, lekiem. Nie ma na ten moment wiedzy na temat jego składu, ani tym bardziej na temat jego dawkowania.

Aleksander

Redakcja plusliga-kobiet.pl