
Zapomniany skarb – olej konopny
Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów, na którymi już od dłuższego czasu trwają w naszym kraju dyskusje są konopie. Wśród nas z pewnością nie brakuje osób, które uważają, że dyskusje wokół właściwości leczniczych tej rośliny miały jeden cel: zalegalizowanie marihuany. Osoby te mogą jednak bardzo łatwo przekonać się, że konopie są od dawna wykorzystywane w zupełnie innych celach, jak palenie „trawki”.
Wystarczy pogrzebać trochę w Internecie, aby znaleźć film poruszający tematykę prototypów samochodów marki Ford z roku 1941. Okazuje się, że surowcem do stworzenia ich karoserii były właśnie konopie. Okazało się, że karoserie te były bardziej wytrzymałe od tych wykonanych z metalu, nie sposób ich było zniszczyć nawet przy użyciu łomu. Były one do tego ekologiczne i w pełni biodegradowalne.
Produkty konopne
Pomyślmy, jak wielką korzyść odnieślibyśmy, gdyby pomysł nie został zarzucony, gdyby nadal po naszych drogach jeździły samochody z karoserią z konopi, gdyby wiele innych produktów produkowano również z nich?
Na przestrzeni wielu stuleci ludzie umieli wykorzystać właściwości kryjące się w konopiach. Zapomniano o niej w XXI wieku, gdyż ulegliśmy fascynacji i dominacji tworzyw sztucznych. Przyjrzyjmy się więc bliżej tej niesamowitej roślinie. Już od dłuższego czasu w mediach, szczególnie tych społecznościowych pojawiają się informacje o ludziach, którzy wykorzystując olej konopny zostali wyleczeni z wyjątkowo groźnych chorób, w tym także z tych rodzajów raka, które w większości przypadków kończą się śmiercią. Informacje te przez lata blokowano, teraz jednak możemy się z nimi zapoznać; nie oznacza to jednak, że kontrowersje na temat oleju konopnego zniknęły z naszej świadomości.
Roślina ta jest doskonale człowiekowi znana od stuleci. Łatwa w uprawie może być lekarstwem na wiele chorób cywilizacyjnych. Nic więc dziwnego, że pewne koncerny w obawie przed utratą ogromnych dochodów za wszelką cenę starają się ją zdeprecjonować. Dzisiaj już wiemy, że olej konopny może zapobiegać depresji; zawiera on bowiem składniki, których niedobór w organizmie jest właśnie jej przyczyną. Jak widać, matka natura kryje wiele cudownych leków na wiele schorzeń. Łatwe i tanie w uprawie konopie są jednym z nich. Bardzo powoli przekonujemy się, że warto konopie przywrócić do łaski.
Co to za roślina?
Występuje dwa rodzaje tej rośliny: konopie siewne i indyjskie. Narkotycznym działaniem charakteryzują się te drugie. Popularna „trawka” powstaje właśnie z nich. Zupełnie inną odmianą są konopie siewne. Kilkadziesiąt lat temu były one uprawiane niemal na terenie całej Polski. Nasi dziadkowie, czy pradziadkowie używali konopi do wyrobu odzieży, lin i sznurów. Nie było domu w Polsce, w którym do smarowania chleba nie używano by oleju konopnego, używano go również do kraszenia ziemniaków. Olei roślinnych jest całe mnóstwo, ale za najbardziej zdrowy uważany jest ten konopny. Naukowcy odkryli, że zawiera on komplet niezbędnych nam aminokwasów oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Spośród innych olei roślinnych wyróżnia go także obecność bardzo rzadko występującego białka; jego skład jest zbliżony do tego, które występuje w surowicy krwi. Skutki niedoboru składników, które zawiera olej konopny Jednym z ważniejszych składników odżywczych dla ludzkiego organizmu są kwasy omega-3 i omega-6. Niedobór pierwszego z tych składników powoduje problemy z koncentracją, trudności z zapamiętywaniem i uczeniem się, zahamowanie wzrostu. Osoby, u których występują niedobory kwasów omega-3 mogą być ospałe lub pobudzone. W przypadku niedoboru kwasów omega-6 może wystąpić egzema. Jest wielce prawdopodobne, że z czasem zamieni się ona w łuszczycę.
Niedobór kwasu linolowego może prowadzić do bezpłodności u mężczyzn, z kolei kobiety mogą mieć problemy z donoszeniem ciąży. W stanach niedoboru kwasów omega-6 może pogorszyć się kondycja serca i naczyń krwionośnych, następuje także spadek odporności organizmu. Wystarczy spożywać dziennie jedną, maksymalnie dwie łyżki oleju z konopi, aby zapobiec niedoborom niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie.
V Konopie indyjskie są uprawiane z jednego z dwóch źródeł: nasion lub klonów. Nasiona zawierają informacje genetyczne dwóch roślin macierzystych, które mogą być wyrażone w wielu różnych kombinacjach, niektóre jak matka, niektóre jak ojciec, a wiele z nich przedstawia różne...
Jak uprawiać marihuanę z nasion
V Jeśli zastanawiasz się nad uprawą marihuany, może zastanawiasz się, od czego zacząć. Możesz uprawiać rośliny z nasion lub stworzyć klon rośliny z cięcia. Aby podjąć decyzję, weź pod uwagę plusy i minusy nasion w porównaniu z sadzonkami: Uprawa z cięcia istniejącej...
Medyczna marihuana
V Niewiele jest tematów, które mogą wzbudzić silniejsze emocje wśród lekarzy, naukowców, badaczy, polityków i społeczeństwa niż medyczna marihuana. Czy to jest bezpieczne? Czy to ma być legalne? Zdekryminalizowany? Czy jego skuteczność została udowodniona? Na jakich warunkach jest...