25 kwietnia 2018 Udostępnij

Jaki grzejnik do łazienki?

Funkcjonalność łazienki zależy nie tylko od jej metrażu, ale również tego, czy została odpowiednio urządzona. We wnętrzu tym dużą rolę odgrywa grzejnik. Nie tylko zapewnia on komfort cieplny, ale również służy do suszenia ubrań czy ręcznik. Wpływa także na wystrój pomieszczenia. Jak go zatem wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania?

Jaki grzejnik będzie optymalnym wyborem?

Jaki grzejnik wybrać? Wybierając grzejnik do łazienki, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, jaki sposób zasilania kaloryfera w ciepło nam najbardziej odpowiada. Wówczas do wyboru mamy:

  • grzejniki wodne – zasilane są z systemu centralnego ogrzewania,
  • grzejniki elektryczne – zasilane są grzałką elektryczną. Zwykle kojarzą się z wysokimi kosztami za prąd. Nie zawsze jest to regułą. Jeżeli bowiem zdecydujemy się na nowoczesne, sterowane elektronicznie grzejniki, nie będziemy płacić aż tak dużych rachunków,
  • grzejniki wodno-elektryczne – w sezonie grzewczym zasilane są z instalacji c.o., a poza nim przez grzałkę elektryczną. Takie rozwiązanie pozwala na optymalizację zużycia energii i zmniejszenie jej kosztów.

W przypadku grzejnika łazienkowego niezwykle istotną kwestią jest także to, z jakiego materiału zostały wykonane jego rurki i profile. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami na rynku są:

  • grzejniki stalowe,
  • grzejniki miedziane,
  • grzejniki aluminiowe.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany kaloryfer, jego powierzchnia musi zostać zabezpieczona powłoką antykorozyjną, a wszelkiego rodzaju warstwy wykończone muszą odznaczać się najwyższą jakością. W przeciwnym razie w wyniku nieprzyjaznego środowiska – dużej wilgoci i częstych wahań temperatury – powierzchnia grzejnika zostanie zaatakowana przez rdzę lub zacznie pękać i łuszczyć się, co nie będzie się estetycznie prezentowało.

Na funkcjonalność grzejnika wpływ ma również jego budowa. Większość rozwiązań, jakie spotykamy w łazienkach, ma konstrukcję drabinkową – pionowe kolektory połączone poziomo rurkami. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które pozwala na łatwe suszenie ręczników i ubrań. Co więcej, są to modele o łatwym montażu.

Nie bez znaczenia są również rozmiary grzejnika. Zasada jest prosta: swą wielkością powinien być dopasowany do metrażu pomieszczenia. Zapewni to optymalny komfort cieplny w łazience, a także ułatwi aranżację wnętrza, zwłaszcza jeżeli wybierzemy grzejnik o minimalistycznym, prostym wyglądzie.

Co jeszcze jest ważne?

Wybierając grzejnik łazienkowy, zwróćmy uwagę także na to, czy został wyposażony w dodatkowe akcesoria. Najczęściej są to uchwyty, wieszaki, grzałki elektryczny czy też lustra. Nie są to niezbędne dodatki. Zwiększają jednak funkcjonalność rozwiązania i sprawiają, że suszenie ręczników jest wygodniejsze.

Decydując się na kupno grzejnika, pamiętajmy, że jego podstawową funkcją jest ogrzewanie łazienki. Kaloryfer ma także rolę dekoracyjną. Zwykle umieszcza się go w centralnej części pomieszczenia, dlatego powinien on być dopasowany swym wyglądem do wystroju łazienki i stylu, w jakim została urządzona.

Warto zatem lepiej przyjrzeć się powłoce grzejnika. Do najpopularniejszych zalicza się kaloryfery lakierowane, metalizowane, chromowane i satynowane. Niektórzy producenci oferują również usługę pomalowania grzejnika na dowolny kolor wybrany przez klienta.

Na rynku znajdziemy wiele grzejników różnego rodzaju. Wybierając optymalny model, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany grzejnik, jego kształt oraz kolor. Tylko wówczas stanowić on będzie praktyczny element wystroju wnętrza.

 

Materiał zewnętrzny

Oskar

Redakcja plusliga-kobiet.pl